
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Core Architecture(core/core processor) | Oversampling Interpolating DAC |
| Output Type | Voltage |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Bits | 10 |
| Reference Type | External |
| Settling Time | 6 µs |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Differential Output | No |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | 2.7 V to 5.5 V |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$5.49349
Ext.Price$5.49349
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.49349 | $5.49349 |
| 10 | $4.26663 | $42.66630 |
| 25 | $3.96015 | $99.00375 |
| 50 | $3.78795 | $189.39750 |
| 100 | $3.62321 | $362.32100 |
| 300 | $3.49215 | $1047.64500 |
| 500 | $3.36584 | $1682.92000 |
| 1000 | $3.28617 | $3286.17000 |
